Fransa’daki Dolandırıcılık Vakaları

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan yazıda, T.C. Paris Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği’nden alınan bir yazıya atfen son zamanlarda ihracatçılarımızın alacak sorunlarına ilişkin Müşavirliğimize yapılan başvurularda artış gözlemlenmekte olduğu bildirilmektedir. İntikal eden sorunlara örnek olarak aşağıda da açıklandığı üzere, ilgili firmaların bilgisi dışında, kurumsal firmaların ve yöneticilerinin isimleri kullanılarak ihracat siparişleri verildiği ve sipariş karşılığı meblağın ödenmediği görülmektedir. İhracatçılarımızın bu tür konularda bilgilendirilmesi ve benzeri sorunların yaşanmaması adına gerekli önlemlerin alınabilmesi için yakın zamanda yaşanan alacak sorunları ve alınabilecek tedbirlere ilişkin Müşavirliğimiz önerileri aşağıda paylaşılmaktadır.

Fransa’nın önemli Hipermarket zincirlerinden E.Leclerc (https://www.e.leclerc/ ) markası altında faaliyet gösteren franchise sahibi Solormag (Centre Distributeur Edouard Leclerc) firması ve E. Leclerc Ticaret ve Pazarlama Direktörü adına bir Türk firmasının info mail adresi üzerinden irtibata geçilerek sipariş verilmiştir. Sipariş sonrası Türk firması ihracatını, Eximbank Sigortası kapsamında hiçbir peşinat almadan %100 vadeli olarak gerçekleştirmiş ve ihracat evraklarını kendisine iletilen Fransa’daki Forwarder’a göndermiştir. Forwarder firması da demuraj masrafları dâhil tüm gümrük vergileri ve diğer masrafları da ödeyerek malların gümrükten çekilmesi için millileştirme işlemlerini tamamlamış ve mallar gümrükten çekilerek kendilerine belirtilen depoya teslim edilmiştir. Ancak, bu işlemlerden sonra sipariş verilen firmadan ödeme talep edildiğinde hem sipariş edilen malı gönderen ihracatçı firmamız hem de forwarder firma, siparişlerin E.Leclerc firması tarafından verilmediğinin farkına varmıştır.

Diğer bir örnekte, kendisini yine Fransa’nın bilindik firmalarından birisinin temsilcisi olarak tanıtan dolandırıcılar, söz konusu firmanın ve firma çalışanının bilgilerini açık kaynaklardan temin ederek sipariş vermişlerdir. Sipariş mailine kendi kurdukları sahte web sitesinin adresini koymuşlar ve +33 (7)…ve +33 (6)…ile başlayan telefon numaralarını eklemişlerdir. Yine benzer şekilde firmamız siparişi herhangi bir ödeme almadan göndermiş ve sipariş verilen firmadan ödeme talep ettiğinde karşılarında herhangi bir muhatap bulamamışladır. Fransa’da özellikle kurumsal firmaların yeni tedarikçiyi tanımadan iş yapmakta mesafeli davranması, siparişlerini kendi yönetim sistemleri üzerinden vermeyi tercih etmeleri, whatsapp vs. gibi araçlarla sipariş vermedikleri hususları dikkate alındığında, ihracatçı firmalarımızın kendilerine iletilen cazip tekliflere aldanıp sipariş veren kişiyi ve firmayı doğrulamadan işlem yapmaları önerilmemektedir.

Firmalarımızın benzer şekilde kurumsal olduğunu düşündükleri firmalardan sipariş mailleri almaları durumunda, siparişi veren kişinin gerçekte var olup olmadığını, iletişime geçen kişinin gerçekten kendisi olup olmadığını ya da hâlihazırda sipariş veren firmada çalışıp çalışmadığını teyit etmesi önemlidir. Bunun için, özellikle ilk defa ihracat yapılacak yeni bir müşteri ile ön ödeme alınmadan ihracat yapılmamasının, mutlaka ilgili şirket hesabından kendi şirket hesaplarına para transferi gerçekleştirilmesinin önemli olduğu değerlendirilmektedir. 

Ayrıca, firmalarımızın bazı durumlarda Eximbank’ın ihracat sigortalarına güvenerek tedbirsiz davrandıkları durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bu ve benzeri tedbirsizliklerin önüne geçilebilmesi için, Eximbank tarafından sigorta limiti tahsil başvurularında firmalardan istenen başvuru belgelerine, “ilgili ithalatçıdan ihracatçının banka hesabına para transferini gösteren belgenin eklenmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir.

Fransa’da firmaların vergi numaralarına, temsilci isimlerine, adreslerine, sermayelerine, bilançolarına vb. açık kaynaklardan erişilebilmektedir (https://www.societe.com/https://entreprises.lefigaro.fr/ vb.). Dolandırıcılar bu açık kaynaklardan eriştikleri bilgiler ile kendilerini firma temsilcisi olarak tanıtıp sipariş talep etmektedir.

Fransa’da +33 (7)…ve +33 (6)…ile başlayan telefon numaraları cep telefonlarına aittir ve hiçbir kurumsal Fransız firması kurumsal iletişim adresi olarak sitesinde cep telefonuna yer vermemekte olup bu itibarla, firmalarımızın artan dolandırıcılık vakalarına karşı dikkatli olmaları, E. Leclerc, Solarmag (Centre Distributeur Edouard Leclerc) ve“…(Centre Distributeur Edouard Leclerc) ”ismi ile biten diğer E.Leclerc franchiseları, Segre Distribution, Lidl France vb.den gelecek vadeli siparişlere dikkatli yaklaşmaları, şayet böyle bir durumla karşılaşmaları halinde Paris Ticaret Müşavirliğimizle iletişime geçmeleri konusunda bilgilendirilmelerinin faydalı olacağı düşünülmektedir.