TİM-Ziraat Bankası İhracata Tam Destek Kredi Paketi Protokolü

Türkiye İhracatçılar Meclisinden (TİM) alınan bir yazıya atıfla, ülkemiz ihracatına katkı sağlama hedefi doğrultusunda ihracatçılarımızın uygun koşullarda finansmana erişebilmelerini sağlamak üzere TİM ile Bankalar arasında çeşitli iş birliği çalışmaları yürütüldüğü iletilmektedir.

Yazıda devamla, TİM ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokolle ihracatçı firmalara yönelik “İhracata Tam Destek Kredi Paketi’nin” devreye alındığı bildirilmektedir. Protokol kapsamında ihracatçı firmaların azami 5 milyon dolar veya 150 milyon TL’ye kadar uygun maliyetli ihracat kredisinden yararlanabileceği ifade edilmektedir.

Bununla birlikte, İhracatçı Birlikleri üyesi firmalar, tercihleri doğrultusunda rotatif veya taksitli kredi seçeneklerinden birini tercih edebilecektir. Rotatif kredi seçeneğinde vade 12 ay olup limit dahilinde asgari her kullandırım tutarı ve doğan ihracat taahhüt tutarı kadar ihracat bedelinin Ziraat Bankasına yönlendirilmesi durumunda toplam vade 36 ayı aşmayacak şekilde azami 2 kez yenilenebilecektir. Ayrıca, taksitli kredi seçeneğinde ise vade süresi azami 24 ay olarak uygulanacaktır. Paket kapsamında KGF teminatı ile yalnızca taksitli krediler kullandırılabilecektir.