Duyurular

Endonezya Tayland Sektörel Ticaret Heyeti

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği tarafından üye firmalarımızın uluslararası pazarlarda rekabet gücünü artırmak amacıyla, T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile 5973 sayılı İhracat Destekleri Hakkında Karar çerçevesinde, doğal taş sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın katılımı ile 5-10 Mart 2023 tarihleri arasında Endonezya’nın Cakarta ve Tayland’ın Bangkok şehirlerine yönelik olarak sektörel ticaret heyeti düzenlenmesi planlanmaktadır.

Söz konusu ticaret heyeti için, T.C. Ticaret Bakanlığı onayı alınması halinde, Birliğimiz tarafından katılımcı firma temsilcileri için destek tutarı oranında prefinansman sağlanacak ve anılan tebliğ kapsamında belirtilen %70 devlet desteğine ilave olarak, İMİB üyesi olan ve Birliğimiz üzerinden ihracatı bulunan firmalara yönelik kişi başı 3.000 USD olmak üzere sabit fiyat uygulanacaktır.

 Türk Doğal Taşları Endonezya Tayland Sektörel Ticaret Heyeti için firma kontenjanımız sınırlı olup, katılım bedelleri aşağıdaki tabloda sunulmaktadır. Heyete katılmak isteyen firmalarımızın https://tinyurl.com/endonezyaTayland linkinde yer alan başvuru formunu doldurduktan sonra katılım bedelini aşağıda yer alan banka hesabına yatırmaları ve ödeme dekontuyla beraber ek kısmında talep edilen belgeleri eksiksiz hazırlayarak en geç 28.11.2022 Pazartesi günü saat 17:30’a kadar e-posta yoluyla cansu.duz@immib.org.tr adresine ve ıslak imzalı belgeleri aşağıda yer alan Birlik adresine iletmeleri gerekmektedir.

İletişim İçin:
Cansu DÜZ 
Tel: 0212 454 00 62
E-mail: cansu.duz@immib.org.tr 

Islak imzalı belgelerin gönderileceği adres: Yenibosna Merkez Mah. Sanayi Cad. No:3 Dış Ticaret Kompleksi A Blok K:6 Bahçelievler/İstanbul

ÖNEMLİ NOTLAR: 

  1. İMİB üyesi olan ve 2022 yılı maden ihracat rakamları dikkate alınarak İMİB üzerinden ihracatını gerçekleştirmiş firmalardan katılacak kişiler için bir kişi için 3.000 USD, iki kişi için 6.000 USD olmak üzere tek fiyat uygulaması yapılacaktır.

 

 

Destek Oranı

1 Kişi Katılım (Destek Dâhil)

2 Kişi Katılım (Destek Dâhil)

İMİB üyesi olan ve 2022 yılında İMİB üzerinden ihracat gerçekleştiren firmalar

Bakanlık Desteği + Birlik Desteği ile

3.000 USD

6.000 USD

İMİB üyesi olmayan ya da İMİB üyesi olup İMİB üzerinden ihracatı bulunmayan firmalar

Bakanlık Desteği ile

4.250 USD

6.000 USD

 

  1. Heyete katılım için kontenjan sınırlı sayıda olup yoğun talep olması durumunda; başvuruda bulunan firmanın İMİB üyeliğinin olması ve ihracatının İMİB üzerinden geçen oranı, başvuru formunun doldurulmuş olması, heyete ilişkin gerekli belgelerin eksiksiz olarak teslim edildiği tarih, heyet katılım bedelinin yatırıldığı tarih gibi kriterleri karşılayan firmalara öncelik sağlanacaktır.
  2. Sektörel ticaret heyetine katılacak şirketlerin Destek Yönetim Sistemi’nde (DYS) yararlanıcı olarak kayıtlı olmaları zorunludur. DYS kaydı bulunmayan firmaların heyete katılımı ve destekten yararlanma imkanı bulunmamaktadır. 

Detaylı bilgi: https:/immib.org.tr/tr/destek-yonetim-sistemi-dys-kayit-basvurulari

  1. Heyete katılacak temsilcinin firma sahibi veya ortağı olması halinde; şirketin güncel sermaye paylaşımını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi; heyete katılacak temsilcinin firma çalışanı olması halinde (Yönetim kurulu/icra kurulu üyesi ve şirket yöneticisi dahil) ise bu durumu gösterir Ticaret Sicil Gazetesi veya son aya ait firma SGK hizmetli listesinde katılacak temsilcinin adının geçtiği sayfanın e-mail ile gönderilmesi gerekmektedir.
  2. Tüm imzalanacak belgelerin firma imza sirkülerinde tatbiki imzası bulunan ve kuruluşu temsil ve ilzama yetkili kişi; tek başına imzaya yetkili olmaması durumunda müşterek imza yetkisi olan kişiler tarafından imzalanması gerekmektedir. Firma imza sirkülerinin de e-mail ile iletilmesi gerekmektedir.
  3. Şahıs firmaları Ticaret Bakanlığı desteğinden yararlanamamaktadır.
  4. Endonezya’ya gidişte tam doz aşı olunması ve aşı sertifikasının temini gerekmektedir. Endonezya’ya giriş yapmadan asgari 14 gün öncesine kadar tam dozun tamamlanması gerekmektedir. Tam doz aşı olmayan yolcular için ülkeye girişte PCR testi yapılacak ve 5 günlük zorunlu karantina uygulanacaktır.  Ülkeye girişlerde ayrıca akıllı telefonlara “PeduliLindungi” uygulamasının yüklenmesi ve kurulması (hesap oluşturulması) gerekmektedir.
  5. Tayland’ın Covid-19 önlemleri kapsamında ülkeye giriş için minimum 10.000 ABD Doları tutarında Covid-19 tedavisini kapsayan seyahat sigortası yapılması vb. yükümlülüklerin heyet katılımcısı tarafından bireysel olarak yerine getirilmesi gerekmektedir.
  6. Tayland için vizeye ihtiyaç duyulmazken Endonezya’da varışta vize (https://molina.imigrasi.go.id/front/register?affiliateId=turkishairlines) uygulaması bulunmaktadır. Vize işlemleri ve ücretleri hizmete dâhil olmayıp, firmaların münferit olarak başvurmaları gerekmektedir.
  7. Katılım bedelinin yatırılacağı İstanbul Maden İhracatçıları Birliği USD hesabı banka bilgileri aşağıdaki gibidir:

USD HESAP BİLGİLERİ 
BANKA:  VAKIFLAR BANKASI
IBAN (USD): TR97 0001 5001 5804 8012 0284 44 
ŞUBE: GÜNEŞLİ TİCARİ 
HESAP NO:  00158048012028444

EKLER: 

1- Taslak Program
2- Katılımcı Şirket Talep Yazısı (EK A-1) (Şirket unvanı doğru ve eksiksiz yazılmalı, firma kaşesi ve şirketi temsile yetkili kişinin imzası bulunmalıdır)
3- Katılımcı Şirket Bilgi Formu (EK C-2) (Excel dosyası olarak e-mail ile gönderilmesi gerekmektedir) 
4- Taahhütname 
5- Kişisel Verilerin Kullanımı Onay Formu 
6- Heyete katılan temsilcinin; Şirket sahibi veya ortağı olunması halinde; şirketin güncel sermaye paylaşımını gösteren ticaret sicil gazetesi fotokopisi (e-mail ile gönderilmelidir). Firma personeli olması halinde (yönetim kurulu/icra kurulu üyesi ve şirket yöneticisi dahil) bu durumu gösterir Ticaret Sicil Gazetesi veya son aya ait firma SGK bildirgesi (e-mail ile gönderilmelidir)

Icon 1
Icon 2
Icon 3
Icon 4
Icon 5
Icon 6
Icon 7