TİM-TEB Girişim Evi 2023 2. Dönem Start Up Başvuruları

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) alınan bir yazıda, Türkiye’nin 7 farklı ilindeki TİM-TEB Girişim Evlerinde, tekno-girişimcilerimizin yüksek katma değer ve ihracat odağındaki çalışmaları devam etmekte olduğu belirtilmektedir.

TİM-TEB Girişim Evleri, teknoloji girişimcilerinin girişimcilik, ihracat ve büyüme yönetimi alanlarında gelişim mücadelesine destek olarak, ülkemizde katma değerli ticaretin ulusal ve uluslararası gelişimine katkı vermektedir. Bu minvalde TİM-TEB Girişim Evleri, 94 ülkede 100’den fazla hızlandırıcı, yatırımcı grupları ve kurumsal firmaların yer aldığı bir ağ olan Global Accelerator Network’e (GAN) dahil olarak girişimcilerinin globale ulaşmasına katkı sağladığı ifade edilmektedir.

TİM-TEB Girişim Evleri kapsamında bu zamana kadar 14 farklı türde 694 programla 1800’ü aşkın girişimciye 7.500 saat danışmanlık hizmeti verilmiştir. 160 teknoloji girişimi ve 75 kurumsal firmanın iş birliği amacıyla bir araya geldiği 33 S2C etkinliği, 175’in üzerinde girişimci ve 40’ın üzerinde mentorun bir araya geldiği 360’dan fazla görüşme gerçekleştirilmiştir. 120’nin üzerinde girişimciye ulusal/uluslararası etkinliklerde stant imkanı verilmiş, 125 girişimcinin online/offline kanallarda tanıtımı yapılmıştır. Kadın istihdam oranının artmasını önemseyen bir misyonla devam eden programlarımıza katılan 1.800’ü aşkın girişimcinin %17’si kadın girişimcidir. Bu oranı daha da arttırmak için Women Entrepreneurship Programının tasarlandığı belirtilmektedir.

2023 yılı içerisinde TİM-TEB Girişim Evlerinin ana faaliyetlerini, ihtiyaçlara ve deneyimlere göre tasarlanmış metodolojilerle desteklenen Start Up, Level Up, Green Up, Global Up, Fintech ve Woman Entrepreneurship programları kapsamında 42 firmaya Start Up, 42 firmaya Level Up, 12 firmaya Green Up, 12 firmaya Global Up, 12 firmaya Fintech ve 8 firmaya Woman Entrepreneurship programlarıyla, toplamda 128 girişimciye danışmanlık hizmeti verilmiştir. Bu çerçevede 2023 yılının 2.döneminde 42 Start Up firmasının daha programa dahil edilmesi ve bunun sonucunda da hizmet verilen girişimci sayısının 170’ye yükseltilmesi hedeflendiği ifade edilmektedir.

2023 yılının 2. Dönem Programları kapsamında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Denizli, Gaziantep, Mersin TİM-TEB Girişim Evleri’nde teknoloji odaklı girişimcilere ofis, mentorluk, danışmanlık başta olmak üzere çeşitli destekler verilmeye devam edilecek olup, Start Up Program başvuruları alınmaya başladığı belirtilmektedir.