TİM WINGS: İhracatta Kadını Destekleme Projesi

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden gelen yazıda; kadın girişimcilerin rekabet gücünü artırmak ve ihracat ailemize yeni firmalar kazandırmak için TİM WINGS (Women International Networking and Global Sales) Projesi’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde düzenlenen tanıtım toplantısında paylaşıldığı, TİM Sürdürülebilirlik ve İnovasyon Çalışma Grubu bünyesindeki Kadın İhracatçıyı Güçlendirme Komitesi’nin katkılarıyla hayata geçirilen bu projenin, önümüzdeki dönemde projelerini çeşitlendirmeye devam edeceği belirtilmektedir.

TİM WINGS çatısı altında, Türk Eximbank, İhracatı Geliştirme (İGE) A.Ş. ve Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile bir ilk olarak başlatılan ‘İhracatta Kadını Destekleme Projesi’ kapsamında, girişimci belgesi olan kadın ihracatçılar için 13 milyar liralık finansman destek paketi açıklandığı vurgulanan yazıda; dört kurumun iş birliğinde hazırlanan proje kapsamında, ilgili kriterleri sağlayan firmalara Türk Eximbank mevcut faiz oranının 4 puan altında, 3 yıla kadar vadeli 4 milyar TL ve 10 yıla kadar vadeli 200 milyon dolarlık uygun faizli kredi imkânı sunacağı ifade edilmektedir. İGE A.Ş ise söz konusu firmalara 2,3 milyar liralık kefalet desteği sağlayacağı ayrıca belirtilmiştir. Buna göre, %1,25 olan kefalet komisyonunun bu firmalar için %1’e indirilmiş olup 2 bin liralık başvuru ücreti alınmayacağı ifade edilmiştir.

Kadın girişimci belgelendirme başvurusu TSE web sitesi üzerinden yapılabilecek olup “TSE K 645: Kadın Girişimci Belgelendirme Kriteri’ne” başvuracak firmaların aşağıdaki süreçleri izlemesi gerekmektedir:

¨ https://www.tse.org.tr/hizmet-yeterlilik-belgelendirme/ linkinden firma bilgileri ile başvuru yapılması
¨ Başvuru tamamlandıktan sonra TSE yetkilileri tarafından firmayla irtibata geçilmesi ve yerinde denetim için firmadan randevu alınması
¨ Randevu sonrası yerinde firma denetiminin ardından belgelendirme kriteri alınmasıyla ilgili durum sonuçlandırılması

Ekler