11 firma, 15 firma temsilcisinden oluşan Endonezya Tayland Heyeti’ne Yönetim Kurulu Üyesi Metin Çekirge, Fuarlar ve Heyetler Komite Üyesi Ayhan Söğüt ve Birlik Danışmanı Bahadır Öztanyel eşlik etmiştir.

Endonezya Tayland Heyeti kapsamında eşleştirme ve PR hizmeti sağlayabilecek danışmanlık firması bulmak için yapılan çalışmalara üye duyurusu ile Kasım ayının ortasında başlanmıştır. Daha önce Birliğimizin, diğer Birliklerin ve TİM’in hizmet aldığı firmalar araştırılmıştır. Tespit edilen firmalar ile e-posta yoluyla iletişime geçilmiş olup, 15-23 Aralık 2023 tarihinde yapılan ön heyet kapsamında Bangkok’ta iki farklı B2B firması ile görüşme yapılmış ve yapılan görüşmeler sonucunda TİM ve diğer Birliklerin referansıyla hem Endonezya’da hem Tayland’da yerleşik ofisleri bulunan Canvasco firması ile çalışılmasına karar verilmiştir. Yapılan toplantıda Canvasco firmasına sektörümüz, katılımcı firmalarımızın profili ve beklentileri hakkında detaylı bilgiler aktarılmıştır.

Ön heyet sonrasında da danışmanlık firması ile sık sık görüşülerek davetlerin takibi yapılmıştır.

Heyet katılımcısı firmaların profilleri, heyetle ilgili beklentileri, davet edilmesini istedikleri Endonezyalı ve Taylandlı satın alıcılar hakkındaki görüşleri alınarak danışmanlık firmasına iletilmiştir.

Müşavirlikten alınan satın almacı listelerine ve katılımcı firmalardan aldığımız listelere ek olarak danışmanlık firması da Jakarta ve Bangkok’ta faaliyet gösteren potansiyel satın almacıları ikili iş görüşmelerimize davet etmeye başladılar.

Davet çalışmaları heyetten 2 ay önce başlamıştır.

Saha ziyaretleri için her iki ülkede de randevular alınırken B2B firmasından detaylı videolar ve firmalar hakkında bilgiler talep edilmiştir.

Detaylı programlar hazırlanıp paylaşılmıştır.

Faaliyet öncesi süreçte heyete katılım sağlayan firmaları ve yurt dışı pazarlama faaliyetlerini tanıtmak amacıyla İngilizce broşür hazırlanmıştır.

Toplantılar sırasında kullanmak amacıyla banner, roll-up, broşür, yaka kartı gibi tanıtım materyalleri hazırlanmıştır.

Firmalara Endonezya ve Tayland pazarı hakkında bilgi sağlamak amacıyla ülke raporunu içeren katılımcı kitapçığı hazırlanmıştır.

28 Şubat 2023 tarihinde katılımcı firmalar için Jakarta Ticaret Müşaviri Sayın Burak Avcı ve Bangkok Ticaret Müşaviri Sayın Öykü Ünal’ın katılımları ile bir bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir. Bu toplantıda Jakarta Ticaret Müşavirimizin ve Bangkok Ticaret Müşavirinin sunumlarının ardından B2B firmasının Endonezya ve Tayland’ın ekonomisi, inşaat sektörü, doğal taş sektörü konularındaki sunumu firmalarımıza aktarılmıştır. Toplantı sonunda firmalar için soru cevap kısmı da yapılmıştır.

Firmalara ülkeye ait bilgiler ile heyet ile ilgili önemli noktalar hem Endonezya hem Tayland’da iş yapma kültürü ile ilgili bilgiler iletilmiştir. Ayrıca davetli firma sayısı ve profilleri hakkında bilgiler aktarılmıştır.

Heyet programımız Endonezya Cakarta’da 6 Mart Pazartesi günü saha ziyaretleri ile başlamıştır. İlk ziyaretimiz Citatah firmasının showroom’una yapıldı. Burada bütün firmalarımız firma sahibi ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

İkinci ziyaret Fagetti firmasının fabrika ve deposuna yapıldı. Burada Fabrika ve depo gezildikten sonra katılımcı firmalar Fagetti firmasının sahibine sorularını ilettiler. Ayrıca numunelerini ve kartlarını da bırakma fırsatı yakaladılar. Günün son ziyareti ise BNB firmasına yapıldı. Burada yine depo ve showroom gezilerek Jakarta’daki trend hakkında fikir edinildi.

7 Mart Salı günü Mandarin Oriental Hotel’de gerçekleşen ikili iş görüşmeleri gün boyu sürmüş, 38 yerel firma görüşmelere katılmış, her firma ortalama 14 firma ile görüşmüştür. Canvasco firması tarafından tüm katılımcılara ikili iş görüşme programı önceden iletilmiş olup toplantı için gelen alıcı firma temsilcileri, görüşme yapacakları masalara yönlendirilmiştir.

Ayrıca ikili iş görüşmeleri programına, Jakarta Ticaret Müşaviri Burak Avcı ile Ticaret Başmüşaviri Erkan Kiper teşrif ederek katılımcı firmalarımızla tanışmış ve sektör dinamikleri hakkında sohbet etmişlerdir.

8 Mart Çarşamba günü heyet Endonezya’dan Bangkok’a geçti.

9 Mart Perşembe günü sabah 7’de Bangkok’ta saha ziyaretlerine başlandı ilk olarak Empire Granite firmasının fabrikasına ziyarete gidildi. Burada fabrika ve depo gezildikten sonra firma sahibi ile kart alışverişi yapıldı. Firma sahibi aynı zamanda Tayland’da Marble and Granite Association’ın Başkanı olduğu için firmalar açısından çok verimli bir ziyaret oldu.

İkinci Ziyaret Thai Her Chen Marble firmasına yapıldı. Fabrika ve depo gezilerek firma sahibine Bangkok’taki Doğal Taş Sektörü hakkında sorular soruldu.

Saha ziyaretlerinin sonuncusu ise TSP Marble’ın showroom’una yapıldı.

Önemli doğal taş ithalatçısı ve proje uygulayıcısı olan firmalara yönelik ziyaretlerle depo ve showroom’lar yerinde incelenmiş; Tayland’daki devam eden projeler, tercih edilen taşlar ve güncel trendler, üretim teknikleri ve tedarik kanalları ile ilgili detaylı bilgi edinme fırsatı yakalanmıştır. Ayrıca Tayland’daki iş yapma biçimleri ve iş kültürü hakkında bilgi sahibi olunmuştur.

Heyetin son günü olan 10 Mart Cuma günü Sheraton Hotel’de iş görüşmeleri tüm gün sürmüştür. Firmalar ortalama 18-20 Tayland firma ile görüşme fırsatı yakalamıştır. Yine Bangkok Ticaret Müşavirimiz Öykü Ünal ile Büyükelçimiz Sayın Serap Ersoy ikili iş görüşmelerine teşrif ederek katılımcı firmalarımızla tanışmış ve sektör dinamikleri hakkında sohbet etmişlerdir.

Firma temsilcileri tarafından ülkeye tekrar ziyaret yapılmasının faydalı olacağı, burada edinilen bağlantılarla iletişimin devam ettirilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Firmalar Tayland’a tekrar bireysel ziyaretler yaparak pazardaki paylarını artırmaya çalışacaklarını ifade ettiler.

Özellikle heyetin Tayland kısmında Marble and Granite Association’ın olması ve B2B firmasının bu dernekle birlikte çalışması heyetin verimini büyük oranda artırmıştır. Vergiler konusunda Bakanlığımızca bir çalışma yapılmasının plaka satışlarını artıracağı yönünde değerlendirmeler olmuştur.

Endonezya Tayland Heyeti beklentilerin çok üzerinde sonuçlanmıştır.

Katılımcı Firmalar

 1. Afes Mermer Madencilik San. Tic. Ltd. Şti.
 2. Çempa Çekiçler Mermer San. ve Paz. A.Ş.
 3. Devay Mermer Mad. Müh. Nak. Gıda İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti.
 4. Leo Madencilik ve Dış Tic. Ltd. Şti.
 5. Leonardo Mermer Madencilik A.Ş.
 6. Liva Mermer Maden Sanayi Dış Tic. Ltd. Şti.
 7. MCD Madencilik İnşaat San. ve Tic. A.Ş.
 8. Natura Mermer, Madencilik, İnşaat, San. ve Tic. A.Ş.
 9. Onur Mermer Mad. Tur. Tar. Gıda Teks. Tic. ve San. A.Ş.
 10. Pasifik Mermer San. Tic. Ltd. Şti.
 11. Trustum Dış Tic. Ltd. Şti.