15 firma 20 firma temsilcisinden oluşan İsrail Heyetimize Genel Sekreterliğimizi ve Yönetim Kurulumuzu temsilen YK Yedek Üyesi Kasım Alpaslan TUNÇ Birlik Danışmanı Bahadır Öztanyel ile Maden Şubeden görevlendirilen Mehmet Serkan Ertan ve Cansu Düz eşlik etmiştir. 

İsrail Heyeti kapsamında eşleştirme ve Pr hizmeti sağlayabilecek danışmanlık firması bulmak için yapılan çalışmalara üye duyurusu ile kasım ayının ortasında başlanmıştır. Daha önce Birliğimizin, diğer Birliklerin ve TİM’in hizmet aldığı firmalar araştırılmıştır. Tespit edilen firmalar ile mail üzerinden iletişime geçilmiş olup, B2B hizmetinin bölge konusundaki tecrübesi ve Birlikler bünyesinde daha önceki çalışmalarından gelen referansları nedeniyle Shedu firması ile çalışılmaya karar verilmiştir. 

Heyet katılımcısı firmaların profilleri, heyetle ilgili beklentileri, davet edilmesini istedikleri İsrailli satın almacılar hakkındaki görüşleri alınarak danışmanlık firmasına iletilmiştir. Heyet süresine kadar danışmanlık firması ile sık sık görüşülerek davetlerin takibi yapılmıştır. 

Müşavirlikten alınan satınalmacı listelerine ve katılımcı firmalardan aldığımız listelere ek olarak danışmanlık firması da İsrail’de faaliyet gösteren potansiyel satınalmacıları ikili iş görüşmelerimize davet etmeye başladılar. 

Heyet çalışmaları kapsamında 25-26 Ocak 2023 tarihleri arasında ön heyet düzenlenerek, Federation of Israili Chambers of Commerce (FICC), İsrail – Türkiye İş Konseyi, İsrailli Türkler Derneği ve Sayın Büyükelçimiz Sayın Şakir Özkan Torunlar ve Tel Aviv Müşavirimiz Erkan SALUR ile toplantılar düzenlenerek heyetimizden bahsedilmiş, destekleri talep edilmiştir.

Faaliyet öncesi süreçte heyete katılım sağlayan firmaları ve yurt dışı pazarlama faaliyetlerini tanıtmak amacı ile İngilizce web sitesi hazırlanmıştır. İsrailli firmalar bu siteden, görüşmek istedikleri Türk firmaları seçip kayıtlarını tamamlayarak potansiyel satın almacı listesi etkinlik gününe kadar takip edilmiştir. 

Toplantılar sırasında kullanmak amacıyla banner, roll-up, broşür, yaka kartı gibi tanıtım materyalleri hazırlanmıştır.

Firmalara İsrail pazarı hakkında bilgi sağlamak amacıyla ülke raporunu içeren katılımcı kitapçığı hazırlanmıştır.

15 Mart 2023 tarihinde katılımcı firmalar için Tel Aviv Ticaret Müşaviri Sayın Erkan Salur’un sunumu ile başlayıp danışmanlık hizmeti alınan Shedu firmasının İsrail Pazarı ve Doğal Taş sektörü sunumu ile devam eden bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir. Toplantı sonunda firmalar için soru cevap kısmı da yapılmıştır.

Firmalara ülkeye ait bilgiler ile heyet ile ilgili önemli noktalar İsrail’de iş yapma kültürü ile ilgili bilgiler iletilmiştir. Ayrıca davetli firma sayısı ve profilleri hakkında bilgiler aktarılmıştır.

Heyet programımız 21 Mart’ta gerçekleştirilen ikili iş görüşmeleri ile başlamıştır. 

David Intercontinental Tel Aviv Hotel’de gerçekleşen ikili iş görüşmeleri gün boyu sürmüş, 84 yerel firma görüşmelere katılmış, her firma ortalama 14 firma ile görüşmüştür. Shedu firması tarafından tüm katılımcılara ikili iş görüşmelerine katılacak potansiyel satın almacı listeleri önceden iletilmiş olup toplantı için gelen alıcı firma temsilcileri, görüşme yapacakları masalara yönlendirilmiştir. 

Ayrıca ikili iş görüşmeleri programına, İsrail Tel Aviv Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar ve Tel Aviv Ticaret Müşaviri Sayın Erkan Salur teşrif ederek katılımcı firmalarımızla tanışmış ve sektör dinamikleri hakkında sohbet etmişlerdir.

Heyetin ikinci günü ise Hezibank firmasının showroom ve depoları sırasıyla ziyaret edildi. Firma yetkilileri,  kendisini ve firmasını tanıttıktan sonra katılımcı firmalarımızın İsrail’de doğal taş sektörü ile ilgili sorularını yanıtladı.

Ticaret Müşavirimiz de saha ziyaretleri esnasında bizlere eşlik etti. 

Saha ziyaretlerinin ikinci durağı ise Tuboul firması oldu. Bu firmanın önce showroomu, ardından deposu incelendikten sonra toplantı odasında firmalarımız kendilerini tanıtma imkanı yakaladılar.

Önemli doğal taş ithalatçısı ve proje uygulayıcısı olan firmalara yönelik ziyaretlerle depo ve showroom’lar yerinde incelenmiş; İsrail’de devam eden projeler, tercih edilen taşlar ve güncel trendler, üretim teknikleri ve tedarik kanalları ile ilgili detaylı bilgi edinme fırsatı yakalanmıştır. Ayrıca İsrail’deki iş yapma biçimleri ve iş kültürü hakkında bilgi sahibi olunmuştur.

Heyet sonrasında yapılan anket yorumlarında heyetten genel olarak memnun kalındığı ve heyetin verimli geçtiği, zamanlamanın ve ülke seçiminin doğru olduğu ve kurulacak iş ilişkileriyle geleceğe dönük olarak potansiyel bulunduğu ifade edilmiştir.

Firma temsilcileri tarafından ülkeye tekrar ziyaret yapılmasının faydalı olacağı, burada edinilen bağlantılarla iletişimin devam ettirilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Görüşülen firmaların alım yapması söz konusu olduğunda Türkiye olarak potansiyel bir müşteri ağının oluşacağı düşünülmektedir.

Katılımcı Firmalar

 • Alacakaya Dış Tic. Paz. A.Ş.
 • Alpay Mermer San. ve Tic. A.Ş.
 • Beden Mermer San. ve Tic. A.Ş.
 • Çempa Çekiçler Mermer San. ve Paz. A.Ş.
 • D Mermer San. A.Ş.
 • Devrek Mermer San. Tic. A.Ş.
 • Gülmer Mermer Mad. San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.
 • Kartal Mermer Doğaltaşlar San. Tic. Ltd. Şti.
 • Labrador Mermer Proje Tasarım İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.
 • Martura Stones Dış Tic. A.Ş.
 • Onur Madencilik San. ve Dış Tic. A.Ş.
 • Özerler Mermer Maden İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.
 • SMM Madencilik Otom. Yedek Parça. Hayv. San. ve Tic. Ltd. Şti.
 • RO-MER Mermer Mad. San. Tic. Ltd. Şti.
 • Uğur Mermer San. Tic. Ltd. Şti.