Doğal taş sektörüne yönelik olarak, firmalarımızın satın almacılar ile bir araya gelmesi ve yeni firmalar ile tanışma imkanı elde etmeleri için Marble İzmir Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı ile eş zamanlı olarak İzmir’de alım heyeti düzenlenmiştir. Heyet çalışmalarımız aynı zamanda İzmir Mermer Fuarı organizatörü olan İZFAŞ iş birliği ile yürütülmüş olup, Hindistan ülkesinden satın almacılar davet edilmiş, yapılan çalışmalar neticesinde son durumda alım heyetine Hindistan’dan satın almacılar katılım sağlamıştır. İMİB tarafından alım heyetine iştiraki sağlanan Hindistan’dan 30 yabancı firmanın yanı sıra, firmalarımız EİB, BAİB, DENİB ve İZFAŞ iş birliği ile düzenlenen alım heyetleri genelinde ise 20 ülkeden toplamda 120’ye yakın satın almacı ile görüşme imkanına sahip olmuştur. Katılımcı firmalarımız Hindistan’dan gelen yabancı satin almacıları ek olarak diğer ülke temsilcileri ile de görüşme fırsatı yakalamışlardır.

Doğal taş (özellikle mermer ve traverten) ithalatçısı, distribütör, kullanıcı vb. profile sahip satın almacıların katılımları konfirme edilmiştir. Satın almacı firmaların Türk ihracatçıları ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirmelerinin yanı sıra, İzmir Mermer Fuarı’nın ziyaret etmeleri de hedeflenmiştir.

Düzenlenen heyet, Türkiye’nin ilgili ülkelere yaptığı doğal taş, özellikle mermer ve traverten ihracatını arttırma amacı taşımaktadır. 2022 yılı Nisan ayında yine fuarla eş zamanlı olarak bir alım heyeti gerçekleştirilmiş olup, üyelerimizin farklı ülkelerden doğal taş satın almacıları ile buluşması hedefi doğrultusunda çalışmalarımız yürütülmüştür. 

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği organizasyonu ile 26 – 28 Nisan 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen İzmir Alım Heyeti’ne doğal taş sektöründe faaliyet gösteren 25 Türk Katılımcı firma katılım sağlamıştır. “Gürel Mermer Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi” ünvanlı katılımcımız, heyete katılım için başvurmuştur. Bu sebeple firmanın DYS kaydı da yapılmış olmasına rağmen, heyet öncesinde katılımcıların trafik kazası geçirmesi sebebiyle firma heyete katılım sağlayamamıştır.

Faaliyete İlişkin Ön Hazırlıklar Hakkında Bilgi

İzmir Alım Heyeti’nin gerçekleştirilmesini teminen İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin 16 Şubat 2023 tarih ve 3 sayılı Yönetim Kurulu Toplantısında alınan karar akabinde, firmalara duyuruya çıkılmıştır. 

Heyet öncesinde, İZFAŞ tarafından katılımcı firmalar için B2B portal sistemi oluşturulmuş, Türk firmalarımızın, oluşturulan kullanıcı adı ve şifreler ile giriş yaparak, görüşme yapmak istedikleri yabancı firmaları ve gün ve saatleri seçmeleri sağlanmıştır.

Heyet duyurusu Birliğimizin veri tabanında mail adresleri bulunan ve doğal taş sektöründe ihracat gerçekleştiren tüm firmalara e-mail olarak iletilmiş, ayrıca SMS ile bilgi verilmiştir. Heyet duyurusu ek olarak Birliğimizin web sitesi olan www.imib.org.tr web sitesi adresinde ve İMİB’in sosyal medya hesaplarında duyurulmuştur. 

Gerçekleştirilen Alım Heyeti Faaliyetine İlişkin Bilgi

Fuarın organizatörü olan İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ) işbirliği ile yapılan davetler neticesinde; Hindistan’dan firmaların katılımı sağlanmıştır. Hindistan’dan 30 yabancı satın almacının heyete iştiraki sağlanmıştır. Bu iştirak ile birlikte 20 ülkeden 120’ye yakın yabancı satın almacı da heyete katılım göstermiştir.

Yabancı firma temsilcileri 25 Nisan 2023 Salı günü İzmir Adnan Menderes Havalimanına ulaşmış ve otellerine yerleşmişlerdir. 

26 Nisan 2023 tarihinde fuar organizatörü İzfaş’ın da desteği ile “Fuarİzmir” fuar kompleksinde katılımcı firmalarımız ile satın almacı firmalar arasında, ikili iş görüşmeleri gerçekleşmiştir. PR faaliyeti için herhangi bir hizmet alınmamış olup Birliğimiz ve İzfaş iş birliği ile süreç yürütülmüştür. 

 İkili İş Görüşmeleri, fuar alanında ayrıca kurulan “Hosted Buyer Lounge” alanında yapılmıştır. İkili iş görüşmesi alanında yerli katılımcı firmaların her biri için ayrı masa kurularak, taslak programda belirtilen saatler arasında yabancı alıcılar ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilmiştir.

27 Nisan 2023 tarihinde ikili iş görüşmeleri devam etmiş olup, isteyen yabancı satın almacı misafirler, katılımcı firma standlarını ziyaret etmişlerdir.

28 Nisan 2023 tarihinde görüşmeler devam etmiş olup, isteyen yabancı satın almacı misafirler, katılımcı firma standlarını ziyaret etmişlerdir.

 Her firmamız taslak programda yer alan ikili görüşme saatlerinde yerlerinde hazır bulunarak görüşmelerini gerçekleştirdiler. Birliğimiz alım heyetine Hindistan’dan 30 satın almacı firma katılım sağladı. Katılımcı Türk firmalarımız ortalama 11 görüşme gerçekleştirdi. Toplam 264 ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.

29 Nisan 2023 tarihinde misafir firmaların otellerinden ayrılışı ve havalimanına transferleri sağlanmıştır. 

Heyet sonrasında firmaların yanıtladığı anket sonuçlarının ortalama notları aşağıdaki gibidir. 

Sonuç ve Öneriler

Gerçekleştirmiş olduğumuz alım heyetinin, İzmir Mermer Fuarı’na katılımın da geçtiğimiz yıla oranla daha fazla olmasına paralel olarak başarılı geçtiği ifade edilmektedir.

Heyet sonrasında firmalarımız genel olarak, hem zaman hem de maliyet yönünden bakıldığında alım heyetlerinin oldukça verimli olduğunu, bu sebeple alım heyeti organizasyonlarına devam edilmesinin doğru olacağı yönünde görüş bildirmişlerdir.  Diğer taraftan B2B görüşmeleri için oluşturulan sistemin ve sonrasında oluşturulan randevuların daha verimli kullanılabileceği yönünde görüş bildirilmiştir. 

Pazar payımızın korunması ve artırılması hedefi doğrultusunda düzenlenen alım heyeti, ihracatın arttırılması yönünde etkili bir organizasyon olmuştur. 

Katılımcı Firmalar

 1. Leo Madencilik ve Dış Ticaret Ltd. Şti.
 2. Natura Mermer Madencilik İnş., San. ve Tic. A.Ş.
 3. Vezir Madencilik Endüstri Sanayi ve Tic. A.Ş.
 4. SDR Madencilik A.Ş.
 5. Neslihan Önder Akmer Mermer Granit
 6. Anatolia Mermer Sanayi ve Ticaret A.Ş.
 7. Martura Stones Dış Ticaret A.Ş.
 8. Stone Index İthalat İhracat ve Tic. Ltd. Şti.
 9. Tenoka İnşaat İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti.
 10. Madex Trading Mermer Gıda İth. İhr. San. Tic. ve Ltd. Şti.
 11. NCK Mermer Madencilik Sanayi ve Tic. A.Ş.
 12. Stone Gate Mermer Madencilik İç ve Dış Tic. A.Ş.
 13. Milestone Mermer San. Tic. Ltd. Şti.
 14. Mermeras Madencilik İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.
 15. Savaş Granit Mermer San. ve Tic. Ltd. Şti.
 16. Naturelmar Pazarlama ve Dış Tic. A.Ş.
 17. Liva Mermer Maden San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.
 18. Alacakaya Dış Ticaret ve Pazarlama A.Ş.
 19. Kartal Mermer Doğaltaşlar San. Tic. Ltd. Şti.
 20. Pasifik Mermer San. Tic. Ltd. Şti.
 21. Grande Dış Tic. A.Ş.
 22. Zeugma Maden Mermer ve Granit San. Tic. Ltd. Şti.
 23. Ro-Mer Mermer Madencilik San. ve Tic. Ltd. Şti.
 24. Lütfi Takavcı Mermer Maden İth. İhr. Taah. San. ve Tic. A.Ş.
 25. Natur Madencilik Mermercilik Nakliyat San. ve Tic. Ltd. Şti.