Türk Doğal Taşları Katar Sektörel Ticaret Heyeti, Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği organizasyonuyla 13-16 Mart 2023 tarihleri arasında 15 firma ve 21 firma temsilcisinin katılımı ile Katar’ın Doha şehrinde düzenlenmiştir. Heyete Genel Sekreterliğimizi ve Yönetim Kurulumuzu temsilen organizasyon kapsamında TİM Delegesi Orçun Kocaman, Birlik Danışmanı Ömer Bahadır Öztanyel ile maden şubeden görevlendirilen Devrim Taşkıran ve Furkan Yeniyurt eşlik etmiştir.

Katar’ın 2021 yılı doğal taş ithalatında %11,8’lik pay ile 4. sırada yer alan Türkiye’nin, bu pazardaki payını büyütmek ve ülkeye ihracatı artırmak amacıyla Katar’a heyet yapılmasına karar verilmiştir.

2017 yılında 12,1 milyon dolar olan doğal taş ihracatımızda yıllık bazda artış yaşandığı ve bu rakamın 26,1 milyon dolara çıktığı gözlemlenerek, ülkenin doğal taş ithalatı da göz önüne alınarak bu ülkeye doğal taş ihracatında bir potansiyel olduğuna karar verilmiştir.

Katar, 2021 yılı Dünya Bankası verilerine göre dünyanın 56. büyük ekonomisidir. Katar ekonomisinde her ne kadar dünya kupası sonrası bir durgunluk gözükse de ilerleyen yıllarda daha da büyüyeceği öngörüldüğünden şimdiden pazarda yerimizi korumak ve payımızı artırmak için çalışmalara başlamak önem arz etmektedir.

Son olarak, Katar’ın 2023 yılında hedef ülkeler listesinde yer alması belirleyici rol oynamıştır.

Heyetin Doha şehrinde yapılma sebebi ülkenin ticaret başkentinin Doha şehri olmasıdır.

Türkiye’deki tüm doğal taş ihracatçısı ve imalatçısı olan firmalara elektronik posta ve sosyal medya aracılığıyla duyuru yapılmıştır. www.imib.org.tr web sitesinde heyet duyurusuna yer verilmiştir.

Programa İlişkin Ön Hazırlıklar Hakkında Bilgi

Heyet programı çalışmalarına Ekim ayında yapılan pazar araştırmalarından sonra 15 Kasım 2022 tarihinde yapılan üye duyurusu ile başlanmıştır. Heyetin ön hazırlıkları kapsamında öncelikle Doha Ticaret Müşavirliği’ne etkinlik için planlanan tarihlerin ve seçilen şehrin uygunluğu konusunda görüşleri sorulmuştur. Tarih konusunda uygunluk alındıktan sonra 10-13 Ocak 2023 tarihlerinde bir ön heyet organizasyonu yapılmıştır.

Heyet öncesinde tüm katılımcılarımıza Katar ülke raporu, Türkiye-Katar ihracat-ithalat rakamları ve heyet ile ilgili gerekli bilgilerin yer aldığı bilgi kitapçığı paylaşılmıştır. İkili görüşmelere katılması beklenen firmaların listesi katılımcı firmalara gönderilmiştir.

Faaliyet öncesi süreçte heyete katılım sağlayan firmaları ve yurt dışı pazarlama faaliyetlerini tanıtmak amacıyla İngilizce broşür hazırlanmıştır.

7 Mart 2023 tarihinde katılımcı firmalar için Doha Ticaret Müşaviri Sayın Muhammet Fatih Çetinkaya’nın ve danışmanlık hizmeti alınan APEX firmasının katılımı ile bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir. Toplantı sonunda firmalar için soru-cevap kısmı da yapılmıştır.

Firmalara ülkeye ait bilgiler ile heyet ile ilgili önemli noktalar Katar’da iş yapma kültürü ile ilgili bilgiler iletilmiştir. Ayrıca davetli firma sayısı ve profilleri hakkında bilgiler aktarılmıştır.

Heyet Öncesi Bilgilendirme Toplantısı

Müşavirlik ile heyet, program ve katılımcılar hakkında bilgiler ile davetli satın almacı listeleri ve saha gezisi programı paylaşılmıştır.

Gerçekleştirilen Sektörel Ticaret Heyeti Programına İlişkin Bilgi

Heyet programı, 14 Mart 2023 tarihinde T.C. Doha Büyükelçisi Sayın Dr. Mehmet Mustafa Göksu ile Büyükelçilik’te gerçekleştirilen toplantı ile başlamıştır. Toplantıda heyet katılımcısı firmalar kendilerini tanıtarak heyetle ilgili beklentilerini paylaşmışlardır. Diğer taraftan Sayın Büyükelçi, Katar ticari hayatı ile ilgili bilgilendirmede bulunmuştur.

Büyükelçilik kabulünün ardından ikili iş görüşmeleri gerçekleştirmek üzere Katar Ticaret Odası ziyaret edilmiştir. Burada 13 firmadan 16 yabancı satın almacı ile görüşülmüştür. Diğer taraftan katılımcı firmalar burada ürün numunelerini sergileme fırsatı bulmuşlardır.

Katar Ticaret Odası’ndaki görüşmeler tamamlandıktan sonra Doha’da bulunan ve yapımında 41.000 ton mermer kullanılan Al-Hazm Mall ziyaret edilerek projede çalışan yetkililerle görüşülmüştür ve ilgili firmadan yakın zamanda projelerinin bulunup bulunmadığı, taş seçiminde nelere dikkat edildiği sorulmuştur.

Daha sonra zamanın verimli değerlendirilmesini teminen yeni sanayi bölgesinde Oryx Marble&Granite firması ziyaret edilerek Katar’daki pazarla ilgili bilgiler edinilmiştir ve Katar’da tercih edilen taşlarla ilgili fikir alınmıştır.

Oryx Marble’daki ziyaret tamamlandıktan sonra ise kamu ihalelerinde yer alan Nabina Ceramic firmasının showroom’u ziyaret edilmiştir. Firma sahibi, kendisini ve fabrikasını tanıttıktan sonra katılımcı firmaların Katar’da doğal taş sektörü ile ilgili sorularını yanıtlamıştır. Ticaret Müşavirimiz de saha ziyaretleri esnasında heyete eşlik etmiştir.

Katar Türk Doğal Taşları Sektörel Ticaret Heyeti ile Türk doğal taşlarının Katar pazarına tanıtılması, özellikle işlenmiş mermer, traverten ve granit ihracatının arttırılması hedeflenmektedir. Doğal taş sektöründe faaliyet gösteren katılımcı firmalarımız, bu heyet kapsamında Katar’ın Doha şehrinde doğal taş ithalatı yapan firmalar, müteahhitler, müteahhitlik ofisleri, mimarlar, mimarlık ofisleri, tasarımcılar, danışmanlar, alıcılar ve distribütörler ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirerek ve Doha ve yakınlarında bulunan önemli depo ve showroomları ziyaret ederek yerel firmaların iş yapış biçimlerini görmüşlerdir. Bu sayede firmalar pazarı ve potansiyel alıcıları yerinde tanımışlardır. Heyet sonrasında projeleri hazırlayan müteahhitler ve mimarların projelerinde Türk doğal taşlarını tercih etmeleri ve projelerinin uygulanmasında Türk doğal taş sektöründe faaliyet gösteren firmaları tercih etmeleri hedeflenmektedir. Katılımcı firmaların varsa iş bağlantılarının kuvvetlendirilmesi, yeniden kurulması ve/veya yeni ilişkiler geliştirilmesinin önünü açmak amaçlanmaktadır.

15 Ekim 2023 Çarşamba günü W Doha Hotel’in toplantı salonunda ikili iş görüşmeleri düzenlenmiştir. İkili iş görüşmeleri gün boyu sürmüş, 38 yerel firma görüşmelere katılmış, her firma ortalama 11 firma ile görüşmüştür. APEX firması tarafından yabancı satın almacılar toplantı salonunda yönlendirilerek Türk katılımcılarla ikili iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesi sağlanmıştır. Ayrıca ikili iş görüşmeleri programına Doha Ticaret Müşaviri Muhammet Fatih Çetinkaya teşrif ederek katılımcı firmalarımızla tanışmış ve sektör dinamikleri hakkında sohbet etmişlerdir.

Katılımcı Firmalar

 1. Adk Mermer Madencilik San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.
 2. Bemar Doğaltaş İthalat İhracat San. Tic. Ltd. Şti.
 3. Canel Müni̇p Çoker Madencilik Tic. San. A.Ş.
 4. Ceki̇çler İnşaat Taşımacılık Tic. ve San. A.Ş.
 5. Devrek Mermer San. Tic. A.Ş.
 6. Gülmer Mermer Mad. San. ve Dış. Tic. Ltd. Şti.
 7. Ivme Mermer Madencilik İnş. Nak. Tur. Tem. Müh. Hiz. Tic. Ltd. Şti.
 8. Kartal Mermer Doğaltaşlar San. Tic. Ltd. Şti.
 9. Kütük Mermer San. ve Tic. A.Ş.
 10. Labrador Mermer Proje Tasarım İç ve Dış Tic Ltd Şti.
 11. Martura Stones Dış Ticaret A.Ş.
 12. Naturel Taş San. ve Tic. Ltd. Şti.
 13. Onur Madencilik Sanayi ve Dış Tic. A.Ş.
 14. Pasifik Mermer San. Tic. Ltd. Şti.
 15. Uğur Mermer San Tic Ltd Şti.