Türk doğal taşları Mısır sektörel ticaret heyeti, Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği organizasyonuyla 18-21 Aralık 2023 tarihleri arasında Mısır’ın Kahire şehrine yönelik 11 Türk firmasının 18 firma temsilcisinin katılımı ile düzenlenmiştir.

Mısır sektörel ticaret heyeti’ne İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Rüstem Çetinkaya, İMİB Birlik Danışmanı Ö. Bahadır Öztanyel ve Genel Sekreterlik tarafından görevlendirilen birlik personeli Emrah Öztürk eşlik etmiştir.

Mısır Türk doğal taşları sektörel ticaret heyeti, Türk doğal taşlarının Mısır pazarına tanıtılmasını amaçlamış ve Türkiye’nin Mısır’a yaptığı doğal taş, mermer, traverten ve granit ihracatını arttırmayı hedeflemiştir. Katılımcı doğal taş sektörü firmaları, bu heyet kapsamında Mısır’da doğal taş ithalatı yapan firmalar, müteahhitler, müteahhitlik ofisleri, mimarlar, mimarlık ofisleri, tasarımcılar, alıcılar ve distribütörler ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirerek ve Mısır’da bulunan önemli depo, showroom, müteahhitlik ve mimarlık ofislerini ziyaret ederek yerel firmaların iş yapış biçimlerini görme fırsatı yakalamışlardır. Bu sayede firmalar pazarı ve potansiyel alıcıları yerinde tanımışlardır. Heyet sonrasında projeleri hazırlayan müteahhitler ve mimarların projelerinde Türk doğal taşlarını tercih etmeleri ve projelerinin uygulanmasında Türk doğal taş sektöründe faaliyet gösteren firmaları tercih etmesi hedeflenmektedir. Katılımcı firmaların varsa iş bağlantılarının kuvvetlendirilmesi, yeniden kurulması ve/veya yeni ilişkiler geliştirilmesinin önünü açmak amaçlanmaktadır.

Söz konusu ticaret heyetine katılan 11 firmamız toplam 112 yerel firma ile yaklaşık 300 ikili iş görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Katılımcı Firmalar

 1. Afes Mermer Madencilik San. Tic. Ltd. Şti.
 2. Alimoğlu Mermer Granit Sanayi ve Ticaret A.Ş.
 3. Atlantis Doğal Taş Proje Mermer Mad. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.
 4. Batu Mermer Maden San. ve Tic. A.Ş.
 5. Çiçekmersan Mermer San. ve Tic. Ltd. Şti.
 6. İvme Mermer Madencilik İnş. Nak. Tur. Tem. Yemek. Müh. Hiz. Tic. Ltd. Şti.
 7. Karetaş Madencilik İnşaat Tekstil Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti.
 8. Leonardo Mermer Madencilik A.Ş.
 9. Liva Mermer Maden Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi
 10. Natura Mermer, Madencilik, İnşaat, San. ve Tic. A.Ş.
 11. Olimar Dış Ticaret A.Ş.