Türk Doğal Taşları Suudi Arabistan Ticaret Heyeti, Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği organizasyonuyla 21-27 Ocak 2023 tarihleri arasında Suudi Arabistan’ın Riyad ve Cidde şehirlerini kapsayacak şekilde 17 Türk firmanın katılımı ile düzenlenmiştir. Heyete katılan 17 Türk firmamız 87 Suudi Arabistanlı firma ile toplam 705 ikili iş görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Heyetimiz kapsamında; önemli doğal taş ithalatçısı ve proje uygulayıcısı olan firmalara yönelik ziyaretlerde depo ve showroom’lar yerinde incelenmiş; Suudi Arabistan’da devam eden projeler, tercih edilen taşlar ve güncel trendler, üretim teknikleri ve tedarik kanalları ile ilgili detaylı bilgi edinme fırsatı yakalanmıştır. Ayrıca Suudi Arabistan’daki iş yapma biçimleri ve iş kültürü hakkında bilgi sahibi olunmuştur.

Önemli doğal taş ithalatçısı ve proje uygulayıcısı olan firmalara yönelik ziyaretlerde depo ve showroom’lar yerinde incelenmiş; Suudi Arabistan’da devam eden projeler, tercih edilen taşlar ve güncel trendler, üretim teknikleri ve tedarik kanalları ile ilgili detaylı bilgi edinme fırsatı yakalanmıştır. Ayrıca Suudi Arabistan’daki iş yapma biçimleri ve iş kültürü hakkında bilgi sahibi olunmuştur.

Katılımcı Firmalar

 1. AES Mermer San. ve Tic. Ltd. Şti.
 2. Alacakaya Dış Ticaret ve Pazarlama A.Ş.
 3. Artmar Artı Mermer ve Madencilik ve Maden Ürünleri Araştırma San. ve Tic. A.Ş.
 4. Aymar Doğaltaş Madencilik Dış Ticaret Ltd.
 5. Canel Münip Çoker Madencilik Tic. San. A.Ş.
 6. Çempa Çekiçler Mermer San. ve Paz. A.Ş.
 7. D Mermer San. A.Ş.
 8. DN Mermer A.Ş.
 9. Esmer Mermer San. ve Tic. A.Ş.
 10. Güngör Mermer Maden ve Yan Ürünleri Oto İnş. San. Tic. A.Ş.
 11. Labrador Mermer Proje Tasarım İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.
 12. Martura Stones Dış Tic. A.Ş.
 13. Onur Madencilik Sanayi ve Dış Tic. A.Ş.
 14. Onur Mermer Mad. Tur. Tar. Gıda Teks. Tic. ve San. A.Ş.
 15. Plato Mermer Madencilik İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.
 16. TMG Doğaltaş San. ve Tic. Ltd. Şti.
 17. Uğur Mermer San. Tic. Ltd Şti.