13 firma 19 firma temsilcisinden oluşan Vietnam Heyetimize Genel Sekreterliğimizi ve Yönetim Kurulumuzu temsilen Birlik Danışmanı Bahadır Öztanyel ile Maden Şubeden görevlendirilen Cansu Düz eşlik etmiştir. 

Vietnam Heyeti kapsamında eşleştirme ve Pr hizmeti sağlayabilecek danışmanlık firması bulmak için yapılan çalışmalara üye duyurusu ile kasım ayının ortasında başlanmıştır. Daha önce Birliğimizin, diğer Birliklerin ve TİM’in hizmet aldığı firmalar araştırılmıştır. Tespit edilen firmalar ile mail üzerinden iletişime geçilmiş olup 15-23 Aralık 2023 tarihinde yapılan ön heyet kapsamında 2019 yılında Birliğimizce düzenlenmiş olan Vietnam Tayland heyetinin Vietnam ayağında hizmet alınan VEAS firması ile bir toplantı organize edilmiştir. Bu toplantıda Veas firmasına sektörümüz katılımcı firmalarımızın profili ve beklentilerimiz hakkında detaylı bilgiler aktarılmıştır. Toplantı sonunda, TİM ve diğer Birliklerin de referansı ile VEAS firması ile çalışılmaya karar verilmiştir. 

Ön heyet sonrasında da danışmanlık firması ile sık sık görüşülerek davetlerin takibi yapılmıştır. 

Heyet katılımcısı firmaların profilleri, heyetle ilgili beklentileri, davet edilmesini istedikleri Vietnamlı satın almacılar hakkındaki görüşleri alınarak danışmanlık firmasına iletilmiştir. 

Müşavirlikten alınan satınalmacı listelerine ve katılımcı firmalardan aldığımız listelere ek olarak danışmanlık firması da Ho Chi Minh şehrinde faaliyet gösteren potansiyel satınalmacıları ikili iş görüşmelerimize davet etmeye başladılar. 

Davet çalışmaları heyetten 2 ay önce başlamıştır.

B2B firmasının ulaşamadığı 10 büyük firmaya da Ticaret Müşavirliğimizce davet yapılmıştır. Ön heyet kapsamında tespit edilen büyük bir fabrikası olan Hung Loc Phat firmasına ziyaret için de Müşavirliğimizce randevu alınmıştır.

Faaliyet öncesi süreçte heyete katılım sağlayan firmaları ve yurt dışı pazarlama faaliyetlerini tanıtmak amacı ile İngilizce broşür hazırlanmıştır. Bu broşür B2B danışmanlık firmasınca Vietnamcaya çevrilerek davetlerde kullanılmıştır. 

Toplantılar sırasında kullanmak amacıyla banner, roll-up, broşür, yaka kartı gibi tanıtım materyalleri hazırlanmıştır.

Firmalara Vietnam pazarı hakkında bilgi sağlamak amacıyla ülke raporunu içeren katılımcı kitapçığı hazırlanmıştır.

16 Şubat 2023 tarihinde katılımcı firmalar için Hanoi Ticaret Müşaviri Sayın Burak Cihan ÜRKMEZ’in sunumu ile başlayıp danışmanlık hizmeti alınan Veas firmasının Vietnam Pazarı ve Doğal Taş sektörü sunumu ile devam eden bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir. Toplantı sonunda firmalar için soru cevap kısmı da yapılmıştır.

Firmalara ülkeye ait bilgiler ile heyet ile ilgili önemli noktalar Vietnam’da iş yapma kültürü ile ilgili bilgiler iletilmiştir. Ayrıca davetli firma sayısı ve profilleri hakkında bilgiler aktarılmıştır.

Heyet programımız 23 Şubatta gerçekleştirilen ikili iş görüşmeleri ile başlamıştır. 

Sheraton Saigon Hotel’de gerçekleşen ikili iş görüşmeleri gün boyu sürmüş, 32 yerel firma görüşmelere katılmış, her firma ortalama 12 firma ile görüşmüştür. Veas firması tarafından tüm katılımcılara ikili iş görüşme programı önceden iletilmiş olup toplantı için gelen alıcı firma temsilcileri, görüşme yapacakları masalara yönlendirilmiştir. 

Ayrıca ikili iş görüşmeleri programına, Hanoi Ticaret Müşaviri Burak Cihan ÜRKMEZ teşrif ederek katılımcı firmalarımızla tanışmış ve sektör dinamikleri hakkında sohbet etmişlerdir.

Heyetin ikinci günü ise Hung Loc Phat firmasının fabrikasına ziyarete gidildi. Firma sahibi,  kendisini ve fabrikasını tanıttıktan sonra katılımcı firmalarımızın Vietnam’da doğal taş sektörü ile ilgili sorularını yanıtladı.

Ticaret Müşavirimiz de saha ziyaretleri esnasında bizlere eşlik etti. 

Saha ziyaretlerinin ikinci durağı ise Queenstone firması oldu. Bu firmanın önce fabrikasına ardında deposu incelendikten sonra firma sahibin ofisine gidilerek firmalar ikili görüşme yaptılar. 

Önemli doğal taş ithalatçısı ve proje uygulayıcısı olan firmalara yönelik ziyaretlerle depo ve showroom’lar yerinde incelenmiş; Vietnam’da devam eden projeler, tercih edilen taşlar ve güncel trendler, üretim teknikleri ve tedarik kanalları ile ilgili detaylı bilgi edinme fırsatı yakalanmıştır. Ayrıca Vietnam’daki iş yapma biçimleri ve iş kültürü hakkında bilgi sahibi olunmuştur.

Katılımcı Firmalar

 1. Canel Münip Çoker Madencilik Ticaret ve San. A.Ş.
 2. Çempa Çekiçler Mermer San. ve Paz. A.Ş.
 3. Focus Madencilik ve İhracat A.Ş.
 4. Gülmer Mermer Mad. San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.
 5. Trustum Dış Tic. Ltd. Şti.
 6. İvme Mermer Madencilik İnş. Nak. Tur. Tem. Yemek. Müh. Hiz. Tic. Ltd. Şti.
 7. Leonardo Mermer Madencilik A.Ş.
 8. Marmor Madencilik ve Dış Tic. Ltd. Şti.
 9. Mcd Madencilik İnşaat San. ve Tic. A.Ş.
 10. Natura Mermer, Madencilik, İnşaat, San. ve Tic. A.Ş.
 11. Özerler Mermer Maden İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.
 12. Pasifik Mermer San. Tic. Ltd. Şti.
 13. Smm Madencilik Oto. Yed. Prç. Hay. San. ve Tic. Ltd. Şti.